Zábavná pyrotechnika, ohňostroje jejich kategorie a druhy
Zábavná pyrotechnika jsou výrobky které obsahují různé chemické směsi, jež po zapálení vytvářejí zvukové či světelné efekty. Zvukové efekty vytváří zejména petardy (dělobuchy) či tzv. dělové rány, mezi světelné pak patří prskavky, světlice, světelné kaskády či přízemní rotující výrobky..
Dle aktuálně platné legislativy zákona č. 206/2015 Sb. se pyrotechnické výrobky rozdělují podle:
Kategorií pyrotechnických výrobků:
a) - zábavní pyrotechnika kategorie F1, F2, F3 nebo F4,
b) - divadelní pyrotechnika kategorie T1 nebo T2,
c) - ostatní pyrotechnické výrobky kategorie P1 nebo P2.
Členění dle použití:
a) - volně prodejná zábavná pyrotechnika kat. F1, F2, F3, T1 a P1
b) - profesionální zábavná pyrotechnika kat. F3, F4 a T2
c) - speciální pyrotechnické výrobky kat P2
Kategorie F1 (kat 1) – volně prodejná malá pyrotechnika F1, nazývaná též jako dětská pyrotechnika. Jedná se o nejméně nebezpečnou zábavnou pyrotechniku koupit ji lze od 15 let. Patří sem například prskavky, včelky, bouchací kuličky, bouchací provázky, malé fontánky a malé rotující ohnivé kolečka.
Kategorie F2 (kat 2) – volně prodejná zábavná pyrotechnika F2, která může být více nebezpečná a lze ji koupit od 18 let. Patří sem například fontány, petardy, rakety, některé římské svíce, kompaktní baterie a menší ohňostrojné sestavy.
Kategorie F3 (kat 3) – volně prodejná zábavná pyrotechnika F3, je nejvíce nebezpečná volně prodejná od 21 let. Patří sem velké římské svíce, silné petardy, single shots, větší kompaktní baterie a velké ohňostrojné sestavy. Dále sem mohou patřit i některé volně prodejné výrobky, které jsou spíše určeny k profesionálnímu použití. Většinou je poznáte tak že nemají grafický potisk a k jejich použití je vhodné použít speciální zařízení (držáky) jako třeba single shots, větší římské svíce, jednořadé moduly a kompaktní baterie.
Kategorie F4 a T2 (kat 4,T2) – pyrotechnické výrobky kategorie F4 mohou prodávat, kupovat a odpalovat pouze držitelé odborné způsobilosti k zacházení s pyrotechnickými výrobky (dříve průkaz odpalovače ohňostrojů). Jako jsou kulové pumy, dělové rány, velké kompaktní baterie a další speciální efekty. Ke správné funkci je většinou nutné použití speciálního vybavení. Osoba bez odborné způsobilosti se nákupem, držením, prodejem nebo použitím dopouští trestného činu, za což může být odsouzen i k odnětí svobody.
Kategorie P1 a T1 (kat P1,T1) – volně prodejná pyrotechnika, která je dostupná od 18 let jedná se o speciální kategorii, zvukové generátory (petardy) k plašení zvěře, dýmovnice a konfety.
Kategorie P2 (kat P2) – jedná se o speciální odborné pyrotechnické výrobky, například airbagy v automobilech.
Druhy zábavné pyrotechniky
Na českém trhu je aktuálně velké množství druhů a forem výrobků, balených v různých tvarech a designech tak aby zaujali zákazníky a patří sem:
Válcové a Kulové pumy - dříve velice oblíbené výrobky, které byli volně prodejné v různě velkých sadách o velikosti pr. 45mm. Od začátku účinnosti zákona č. 206/2015 Sb. jsou veškeré výrobky které je nutné přebíjet, zařazeny do kat. F4 a jsou přístupné pouze osobě s odbornou způsobilostí. Běžně se vyrábí o pr. 50,75,100,125,150,200 ale i třeba 1000 mm pro bezpečné odpalování je třeba plastový nebo kovový moždíř a výška efektu je zpravidla více jak 50m nad zemí. Používají se u profesionálních ohňostrojů.
Petardy - (dělobuchy, generátory zvuku) jedná se zpravidla o výrobky ve tvaru malých válečků, jsou zařazeny v kat. F2, F3 a P1. Jejich hlavní funkcí je vytvářet zvukový efekt (ránu) zpravidla doprovázenou silným zábleskem.
Dýmovnice - výrobky spadající pod kat. T1, ve tvaru válce různého průměru. Po zapálení vytváří dým v různých barvách od bílé po černou, výjimkou není ani růžová barva. Využití najdou u divadelních a filmovích efektů, přes určování směru větru, těsnosti komínů, uměleckého využití (např. při fotografování) až po hráče airsoftu a ve vojenství.
Římské svíce - jedná se o dlouhé papírové trubičky různých průměru, které po zapálení postupně vystřelují světlice různých efektů. Zařazeny jsou v kat. F2, F3 a F4, používají se zejména při oslavách příchodu nového roku a ty větší při ohňostrojích.
Létající efekty - jedná se o menší výrobky zábavné pyrotechniky zařazené do kat. F2. Mají různé grafické zobrazení připomínající včelku, vosu, motýla, letadélko, ufo atd.. Po zapálení se vznese do vzduchu s různým barevným efektem a jiskrami.
Přízemní efekty - výrobky zábavné pyrotechniky nazývané jako "malá / dětská pyrotechnika" zařazena je v kat. F1. A patří sem bouchací kuličky, provázky, ohnivé rotující kolečka, malé fontánky, stroboskopy, práskající granule atd..
Rakety - pyrotechnické výrobky zařazené do kat. F2 a F3 ve tvaru válečku upevněné na stabilizační tyčce. Po zapálení vyletí vzhůru mířeným směrem, ve vzduchu exploduje a vytváří různé efekty. Od těchto výrobků se pomalu ustupuje z důvodu bezpečnosti a vyšších cen.
Fontány a vulkány - velice oblíbené výrobky které se řadí do kat. F2, F3, T1 a T2. Jedná se o přízemní efekty kde po zapálení postupně proudí gejzír jisker. Využití nachází jak při různých oslavách tak i u profesionálních ohňostrojů, koncertech a různých vystoupení.
Single shots - některými neodbornými prodejci označovány jako kulové pumy, jedná se o konstrukčně naprosto rozdílný výrobek. Zařazen je v kat. F2, F3 a F4 a využívá se zejména v ohňostrojích, od zákazu volného prodeje kulových pum je částečně nahrazuje. Jedná se o výrobky válcového tvaru, ty volně prodejné obsahují stojánek a po zapálení vystřelí jednu ránu. Mohou být v různých průměrech výmetníků (od 20-50mm) a obsahovat pestrou škálu efektů od komet až po různé efekty barevných kytic.
Kompaktní baterie - kompakty, krabice, bedny, koláče každý tomu říká jinak. Tvoří různý počet výmetnic, sestavených do čtverce, obdelníku, šestiúhelníku nebo jedné řady které jsou navzájem propojené. Po odpálení postupně vystřeluje jednotlivé efekty do výšky 20 - 50 m v různých časových intervalech, od několika sekundových rozestupů až po několik střel společně. Řadí se do kat. F2, F3 a F4 a najdou uplatnění při oslavě a v každém ohňostroji.
Ohňostrojné sestavy - jedná se o sady vzájemně propojených různých kompaktních baterií, umístěných v jednom společném balení a prodávaných jako celek. Po zapálení pouze jedné zápalnice prohořívá k jednotlivým kompaktům a postupně je odpaluje. Nabízeny jsou v kat. F2, F3 a pro profesionální použití F4, pro své snadné použití najdou uplatnění na každé oslavě.
Kde nakupovat zábavnou pyrotechniku a na co si dát pozor!
Pyrotechnické výrobky doporučujeme nakupujte pouze u specializovaných prodejců a vyhnout se e-shopům které prodávají i jiné zboží jako třeba hračky, drogistické výrobky a nebo třeba i léčiva popřípadě supermarketům. Kvalitního prodejce poznáte pokud je členem ACPF (ASSOCIATION OF CZECH PROFESSIONAL FIREWORKERS), členové tohoto sdružení jsou osobou odborně způsobilou k zacházení s pyrotechnickými výrobky. Poznáte to dle žlutého kruhového loga na webových stránkách. Nikdy nenakupujte pyrotechnické výrobky na stáncích, tržnicích a u sezónních prodejců (večerky a prodejny s levným textilem), výrobky jsou vždy předražené, nekvalitní a mnohdy se jedná o napodobeniny (padělky) známých značek a mohou být nebezpečné.
Co musí a nesmí obsahovat balení
- veškeré výrobky musí být opatřeny českým návodem k bezpečnému použití. Ten musí obsahovat název výrobku, informaci o bezpečné vzdálenosti, manipulaci, pokyny k likvidaci dojde li k selhání výrobku, datum spotřeby a věkovou hranici prodejnosti.
- každý jednotlivý výrobek a balení musí obsahovat číslo certifikátu schválení výrobku CE, obsahující kategorii výrobku např "1395-F2-1683/2023" nebo "1325-F3-863428". Kdy první 4 číslice označují danou zkušebnu, další dva znaky danou kategorii (F1,F2,F3,F4,T1,T2,P1 a P2) a poslední řada znaků číslo daného certifikátu.
- vždy se smí prodávat pouze nejmenší spotřební balení, nelze prodávat jednotlivé kusy (např. petardy, rakety, římské svíce) ale pouze celé balení které obsahuje návod a další potřebné data o výrobku.
- výrobky nesmí být mechanicky poškozeny a vykazovat na obale chemické reakce a změny. (natržený barevný přebal není považováno za poškození)
Kde bezpečně uložit a skladovat pyrotechniku
Výrobky uložte bezpečně a odděleně na suché místo, kde nemůže dojít ke styku s vodou, při teplotě -10 - 30°C a vzdušné vlhkosti do 80%. Neskladujte poškozené výrobky a v blízkosti předmětů vydávajících teplo (radiátor atd.) v prostoru nekuřte a nerozdělávejte oheň.